Trudne początki...

Do roku 1977 w Zakładach Metalowych "Polar" istniało koło PTTK "Szron" turystyki pieszej prowadzone przez Tadeusza Zubczyńskiego. W ramach klubu powstała sekcja turystyki pieszej założona przez Wiktora Jaktuszewskiego, Jerzego Smolarka oraz Ryszarda Dyrkacza. W kwietniu 1977, w momencie kiedy sekcja turystyki pieszej rozpadła się, wybrano skład zarządu koła wodnego PTTK turystyki kajakowej "Szron". Wybranym na prezesa został Ryszard Dyrkacz, w-ce prezesem Wiktor Jaktuszewski, sekretarzem oraz skarbnikiem Ryszard Jędrzejczyk. Powstały klub pod patronatem PTTK oraz ZSMP liczył 9 członków. Klub powstał posiadając 3 kajaki, 6 wioseł kilka kapoków. By zakupić większą ilość sprzętu członkowie klubu wzięli udział w budowie wiaty na sprzęt wodny. 

Działamy do dzisiaj. Organizujemy cykliczne imprezy przez cały rok. Współpracujemy z okolicznymi samorządami, bawimy się razem z pasjonatami kajakarstwa z całej Polski. Oprócz kajakarstwa organizujemy również Cross Żagański dla młodych żaganian. Minęło już 35 lat od pierwszego zamoczenia wioseł.  

Zaczynamy...

Pierwszy spływ odbył się w dniach
21 - 24.07.1977 na rzece Bóbr z Bolesławca do Żagania. W spływie uczestniczyło 10 osób. Na potrzeby spływu drewniane kajaki zostały wypożyczone z Ośrodka Turystycznego PTTK w Gorzupi.

Od tamtej pory zaczęto organizować rozmaite spływy po okolicznych rzekach, jeziorach, a także zawody kajakowe. Zaczęto również organizować spływy zagraniczne: w ówczesnej Czechosłowacji rzeką Wełtawą i Sazawą oraz Bułgarii rzeką Maricą. 

Artykuł z 2007 roku z okazji 30-lecia powstania klubu kajakowego w Żaganiu:

View more documents from adonixAby powiększyć kliknij full.
Make a Free Website with Yola.